Menu

Lewe Glowne Menu - PolskiInternet.com

Polecamy

Left Menu - PolishInternet.com

Reklama

Left Banner - PolishInternet.com
 

Sprzedaż: Działki

Lutoryż, Rzeszów, Polska.  
  więcej…
.........................................

Left Banner - PolskiInternet.com
Top Menu - PolskiInternet.com
Top Banner - PolishInternet.com
Najnowsza oferta - Polskiinternet.com
Oferta »  Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com

Turystyka 

Historia Roweru ... 
Rower, jest to pojazd drogowy napedzany sila miesni ludzkich za pomoca pedalów. Zwykle dwukolowy jednosladowy, z kolami o jednakowej srednicy i napedem lancuchowym na tylne kolo, czym rózni sie od wczesniejszego welocypedu.
Rower nie zawsze wygladał tak jak teraz.

Bicycle                              BicycleNajwcześniejszym wyobrażeniem roweru jest niewątpliwie maszyna przedstawiona na witrażu wykonanym we Włoszech około roku 1580, a zainstalowanym w Anglii w kościele w Stoke Poges w 1642 r. Kolejna wzmianka o protoplascie dzisiejszego roweru pochodzi z roku 1765, ale pozostaje bez większego oddźwięku w historii, a na jej temat nie zachowały się żadne wiarygodne źródła.

Pierwsza konstrukcja przypominajaca rower byl drewniany pojazd zbudowany przez Francuza M. de Sivraca w 1771, napedzany za pomoca odepchniec nogami od ziemi, nazwany celeryferem (a po udoskonaleniu - welocyferem). W 1861 P. Michaux zastosowal pedaly napedzajace bezposrednio os przedniego kola, które mialo 1,5 m srednicy i bylo znacznie wieksze od tylnego.

Wiele osób chciałoby przypisać wynalazek roweru sławnemu Leonardo da Vinciemu. Jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. Fakt, że znaleziono szkic roweru (pochodzący z końca XV wieku) pomysłu tego wielkiego wynalazcy, jednak stało się to całkiem niedawno, a i do końca nie wiadomo jaka część szkicu jest autorstwa Leonarda. Według innych, niepotwierdzonych źródeł pomysł roweru narodził się już w początkach XV wieku, a jego autorstwo przypisuje się Włochowi Joanesowi Fontanie.


Bicycle            Bicycle

  

Pierwsze udokumentowane historycznie wydarzenie pochodzi z roku 1816, kiedy to baron Karl Friedrich Christian von Drais de Sauerbrun zaprezentował dwukołowy pojazd napędzany poprzez odpychanie się nogami od podłoża. Nazywany często "maszyną do biegania", czy też Draisine. Wehikuł ten pozwalał podróżować z prędkością 10 - 15 km/h, co dawało dużo lepszy wynik niż jazda dyliżansem. Na początku 1818 r. von Drais opatentował swój wynalazek w Niemczech. Draisina dość szybko zyskała popularność w kręgach arystokracji, a 20 kwietnia 1819 r. odbył się pierwszy wyścig kolarski na świecie. W tym samym roku maszynę do biegania opatentowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak nie wywołała ona lawinowego zainteresowania. Zresztą w pozostałych krajach, zainteresowanie nową rozrywką też powoli zaczęło wymierać. W roku 1821 maszyna do biegania została praktycznie zapomniana.

BicyclePrzełomową datą okazał się rok 1839, kiedy to Kirkpatrick Macmillan, szkocki kowal, pokazał światu rower z napędzanym tylnym kołem. Nie posiadał on jeszcze pedałów znanych z dzisiejszych rowerów. Napęd był przenoszony za pomocą specjalnych ramion, podobnie jak to ma miejsce w parowozie. Pomimo, iż pewne rozwiązania roweru Macmilliana, jak chociażby koła tej samej średnicy, są bliskie współczesnym, to jednak jego wynalazek nie zdobył odpowiedniego rozgłosu, a tym bardziej trudno mówić, aby kiedykolwiek był popularny.

W 1885 Anglik J. Starley wprowadzil transmisje lancuchowa, co pozwolilo zmniejszyc srednice przedniego kola. Nazwa "rower" funkcjonuje jedynie w jezyku polskim i powstala pod koniec XIX w., gdy na polskim rynku popularne byly bicykle marki Rover. Francuzi nazwali ten pojazd vélocipcde, a Anglicy bicycle.

 

 


BicycleWelocyped, pierwotny bicykl bezlancuchowy, z pedalami na osi przedniego kola o wielkiej srednicy. Tylne male kolo niekiedy zdwojone.

Ryksza, riksza, pojazd dwukolowy lub trójkołowy napedzany sila miesni człowieka. Moze byc ciagnieta przez człowieka, badz posiadac przekladnie typu rowerowego. Sluzy do przewozu osób lub towarów. Skonstruowana w Japonii w 1867, uzywana jest do dzis w poludniowo-wschodniej Azji, a w Polsce powszechna byla w czasie II wojny swiatowej.


Kazdy zapewnie lubi ten pojazd, no i tanio mozna wybrac sie na wycieczke rowerowa... 

Prosimy jezdzic ostroznie!

 

Bicycle                   Bicycle

 

 

Zródło: PI 
Data: 15- 04-2013

 

Wiecej informacji - PolskiInternet.com

Miasta i Miejscowości w Polsce  —  Połączenia

Fakty o Polsce                             —  Informacje

Turystyka                                    —  Informaje turystyczne

 

 

 

Large Banner Main Page - PolskiInternet.com
 REKLAMA:                                                                           
 

 

  Poprzednia   Do Góry
 
Dolne Menu - PolskiInternet.com

Strona Główna   ||   Dodaj Naszą Stronę  |  Kontakt  |  Redakcja  |  Zamów Reklamę  |  Zamów Ogłoszenie  |  Zgłoś Konkurs  |  Indeks Strony  |  Patroni i Partnerzy  

Copyright - PolskiInternet.com
Inne języki: English Version  
 
Copyright (c) 1998 - 2020 PolskiInternet.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.  Member of PolMedia.us Marketing Group.