Oferta » Rabat 10% jeżeli zamieścisz reklamę
w tym tygodniu. Więcej tutaj.
Szukaj - PolskiInternet.com
Fakty
o Polsce
Święta i ważne dni w Polsce ...
W polskim kalendarzu świątecznym znajduje się ogromna liczba różnego rodzaju dni świątecznych: państwowych, religijnych i międzynarodowych.
Pośród licznych świąt
wyróżnia się święta nakazane.
Święta nakazane:
Pośród licznych świąt kościelnych w Polsce wyróżnia się święta nakazane, czyli regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego. W te dni wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej oraz powstrzymywać się od niekoniecznych prac. Święta nakazane w kościele katolickim to:
Sub-page-ad // PolskiInternet.com
R E K L A M A:
1 stycznia - Nowy Rok;
6 stycznia - Trzech Króli;
w kwietniu - Wielkanoc;
w czerwcu - Wniebowstąpienie;
15 sierpnia - Boże Ciało;
1 listopada
- Wszystkich Świętych;
24 grudnia - Boże Narodzenie.
Poza świętami nakazanymi, w Polsce obchodzone są też święta o głębokiej tradycji, podczas których również zachęca się do udziału w liturgii oraz inne święta kościelne, takie jak: Nowy Rok, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Ofiarowanie Pańskie (luty), Tłusty czwartek,
Międzynarodowy Dzień Kobiet; Popielec, Prima Aprilis, Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Piątek i Sobota; Dzień Matki, Dzień Dziecka, Zielone Świątki, Dzień Ojca, Święto Edukacji Narodowej, Dzień Zaduszny – 2 listopada, Andrzejki – koniec listopada, Barbórka – Dzień Górnika – 4 grudnia, Mikołajki, Wigilia
- 24 grudnia wraz z wieczerzą wigilijną zaczynają się jedne z najważniejszych świąt w kościele katolickim – Boże Narodzenie.
Sylweste - 31 grudnia.
Święta
religijne:
1 stycznia - Nowy Rok; 6 stycznia - Trzech Króli; w kwietniu - Wielkanoc;
w czerwcu - Wniebowstąpienie; 15 sierpnia
- Boże Ciało; 1 listopada
- Wszystkich Świętych;
24 grudnia - Boże Narodzenie.
24 grudnia wraz z wieczerzą wigilijną zaczynają się jedne z najważniejszych świąt w kościele katolickim – Boże Narodzenie.
Karnawał:
Po Nowym Roku nastaje czas karnawału, po staropolsku nazywany zapustami, który trwa
az do środy popielcowej otwierającej cykl świąteczny Wielkiej Nocy i zaczynający Post Wielkanocny. Wielki Tydzień przed Wielkanocą, jest okresem wzmożonych postów, umartwień i praktyk religijnych. Wielka Sobota jest dniem przeznaczonym na święcenie pokarmów; głównym atrybutem święconki jest jajko. W Wielką Niedzielę, świętowanie rozpoczyna się uroczystym rodzinnym śniadaniem. Poniedziałek Wielkanocny ma charakter towarzyski i zabawowy. W ten dzień zachował się zwyczaj polewania wodą tzw. Dyngus.
Pozostałe ważne
dni:
Inne ważne dni w Polsce wiążą się ze zmianami pór roku oraz zmianami czasu, np.
21 marca - początek astronomicznej wiosny,
22 czerwiec - pierwszy dzień lata,
23 wrzesień – początek astronomicznej jesieni,
22 grudzień – początek astronomicznej zimy.
Z tymi dniami związane są różne tradycje i obrzędy. W Polsce wszystkie ważniejsze święta są ściśle związane z tradycją chrześcijańską. W świętowaniu zachowały się wcześniejsze niż chrześcijaństwo obrzędy i zwyczaje. Elementy i praktyki świąt pogańskich splotły się z kulturami chrześcijańskimi, nadając im mowy wymiar i sens. Wraz z początkiem roku liturgicznego, który zaczyna się Adwentem można przyjrzeć się wielu obrzędom świątecznym. To czterotygodniowy okres wyczekiwania na święta Bożego Narodzenia, czas skupienia, modlitw, postów i nabożeństw.